(Öt Kis Regény)
AB OVO Kiadó, 2002
libri.hu
Öt korábbi regényét adta közre, kicsit megváltoztatva. Vicces a borítója. Mondjuk csak akkor poén, ha lapjával tesszük fel a könyvespolcra. Úgy több helyet foglal. A kötetben található regénykék:
- Borgisz (1973-'74)
- Én és én (1977-'78)
- Emily néni szakálla (1980)
- Hanyatt-homlok (1981)
- Jaj (1986-'87)
Az második kisregény az '"Én és én" címet viseli. Mind a kettő egy lány. Kétszer. Egyszer harmadik személyben elmesélve Nyika nem túl sima életét (50-es évek, beteg mama, elvált szülők, pasik, börtön). A másik egyes szám első személyben, írásjelek nélkül, mint feleség és anya.
Több furcsaság is van a szövegben. Például az írásjeltelenség. Meg az, hogy akár bekezdésenként is idősíkot vált. Ehhez az elején hozzá kell szokni. A lány élete eléggé rosszul alakul, de végül megleli élete párját és bár követ el hibákat később is, de nem esik szét és nem torkollik tragédiába. Ez Vámosnál nagy szó és ebből a nézőpontból szemlélve kifejezetten pozitív végkicsengés. Máshonnan tekintve már kevésbé.
Feltűnik a VIDEOTON által gyártott R-10 számítógép! Én ilyenen tanultam programozni! 64k operatív tár. Lyukszalag olvasó, lyukkártya olvasó, teletype konzol! Amikor elszállt, akkor a konzol igaziból csilingelt! Nem hangszóró, hanem írógépcsengő! Kaptam egy mágnesszalag véget (kb. 40 cm átérőjű volt a tárcsa, rajta kb 1 cm-nyi mágnesszalag) és azon volt a basic compiler! Olyan UFO lövöldözős játékot írtam, hogy nosza! :-) A lyukszalag lyukasztó lyukgyűjtő tartályának tartalmát pedig lufiba lehetett tölteni, majd felfújni. Szilveszterkor pedig ki lehetett pukkantani. Az apró lyukak még évek múlva sem jöttek ki a szőnyegből. A lyukszalagból meg feliratos szerpentint lehetett fabrikálni. A lyukkártya lyukasztóval pedig újévi köszöntő lapokat lehetett lyukasztani.
Csengessünk egy picit minden nap!
+jegyzések