Bartos Erika ezekkel a kötetekkel lopta be magát a magyar családok szívébe és estéibe. Rengeteg kedvesség, szeretet és humor árad a rajzos történetekből. Számomra nagy felüdülés volt. A Boribon mesék után szinte rokokósan túldíszítettek a képek. Minden képet érdemes megnézegetni, mert sok apró poén van elrejtve, ami a huszadik újraolvasás után sokat segít a szülőknek a túlélésben. Nyomon követhetjük pl., ahogy a konyhában egy kis kukac képről-képre vándorol. Vagy érdemes megnézni, hogy a szobában milyen könyvek hevernek szerte-szét (Boribon születésnapja, Amikor életemben először megszülettem, Kippkopp a hóban). A plafonról lógó bábuk és a Nap is együtt örülnek/búslakodnak a szereplőkkel. A szerző építész és ez látszik az épületek megjelenítésén. Példul a Várban, az Uri utcában sorrend helyesen vannak az épületek megrajzolva. Díszítésekkel együtt. Annyi a gond, hogy az Uri utca nem lejtős és kimaradt a Balta köz, de ez legyen életem legnagyobb problémája.
Tizenhárom kötetben összesen 172 történet lapul. Valószínűleg a sorozat be is fejeződött, hiszen a feldolgozható családi történetek száma véges. De ezen történetek egy része átszivárog a Bogyó és Babóca mesékbe, kitörvén az eredeti koncepció zsákutcájából (pl. a Fülgyulladás c. rész transzponálódott a Bogyó és Babóca beteg: A fülgyulladás című epizódba). Mivel az inkább fikciós sorozat és kevésbé köti gúzsba a szerző szárnyaló fantáziáját a rögvalóság és a vállalhatóság.
A gyerekeknek lehet majd gond, mert az általános iskoláig szinte minden napjukat megismerhettük. Kicsit mindannyian testvérekké válnak. Így minden családban van egy Anna, Peti és Gergő gyerek is.
A szülőknek sokat segít. Tanácsokat és hivatkozási lehetőséget ad (gyógyszer, hőmérőzés) a kezünkbe. Megmutatja, hogy bármit meg lehet oldani, csak kreativitás kell hozzá. Ötleteket ad, hogyan próbálhatunk megoldani konfliktusokat. Persze hajnali 3-kor üvöltve ébredő gézengúznál nem mindig könnyű alkalmazni is ezeket az eszközöket.
Hasznos újítás, hogy van gyerekeknek tartalomjegyzék is a végén. Minden történet kezdőképe kicsiben fel van sorolva. Nagyon sokat segít, hogy a kis hallgató maga tud választani! A pohos apukák nevében külön köszönet azért az előrelátásért, hogy a képekhez tartozó szöveg az oldalak tetejére került! Aki már olvasott pocakra támasztva könyvet, az tudja miről beszélek!
Nekem a nevekkel volt gondom. Illetve csak kettővel. Ha nem koncentrálok oda eléggé (és a sokadik olvasásra előferdül), akkor az "Anna" és "Anya" szavakat rendszeresen felcserélem. Egy idő után lányom javít.
A honlapon néhány történetet meghallgathatunk Bartos Erika előadásában. Illetve az összes könyv is fel van sorolva tartalommal.
Az első két Anna és Peti kötetben csak 13-13 történet van, a többiben 16 darab.
- Anna és Peti - Kistestvér érkezik (2006)
- Anna és Peti - Irány az óvoda! (2006)
- Anna, Peti és Gergő - Nagycsalád lettünk (2007)
- Anna, Peti és Gergő - Irány az iskola! (2007) (a gerincén Anna és Peti van)
- Anna, Peti és Gergő - Játsszunk együtt! (2008)
- Anna, Peti és Gergő - Családi fészek (2008)
- Anna, Peti és Gergő - Megmondalak! (2008)
- Anna, Peti és Gergő - Süss fel, Nap! (2008)
- Anna, Peti és Gergő - Annakönyv - A kezdetek (2009)
- Anna, Peti és Gergő - Petikönyv - Gézengúzok könyve (2009)
- Anna, Peti és Gergő - Gergőkönyv - Legkisebbek könyve (2009)
A Süss fel, Nap című könyvben vagy egy kis elírás, vagy elrajzolás. Az Anna iskolába megy (vagy valami hasonló) epizódban az van írva, hogy az öt róka és a hód. A képen pedig négy róka és egy hód van. A táblán a felirat: Négy róka és a hód. Most akkor hány is az a róka?
Gyerekeljünk minden nap!
+jegyzések