A magyar progresszív rock egyik ikonikussá vált lemeze! Az együttes 1980-ban alakult és ezt a lemezt 1984-ben adták ki. Itthon kb. 40e példányban kelt el, ami akkoriban kevésnek bizonyult egy második lemezhez. Gondolom hozzájárult, hogy ez a lemez (majdnem) teljesen instrumentális. Mondhatnánk Jehtro Tull-osnak is a fuvola miatt, de annál sokkal jobb, dallamosabb a hangzásvilága. Külföldi karrierjüket a Japán KING kiadó indította sokkal később.
A dalok címeiket sci-fi könyvektől kölcsönözték. Na jó, pár kivételével. Az "E-moll előjáték"-ot nem olvastam... No és a M'ars Poetica is inkább egy szójátékos cím. A Solaris (hu.wikipedia.org) név maga Stanisław Lem örökbecsű művét idézi. A lemez címe pedig Ray Bradbury fantasztikus (mit műfaj és mint minősítő jelző) könyvéét kapta.
A lemez honlapja >itt< található. A bónusz számok nélküli lemez meghallgatható a >tecsőn<.
- Marsbéli Krónikák I (3:34) tecső - Az első szám egy hat tételes szösszenet. Nagyon szép dallamok, erősen rock-os hangzás. Az első részben még fuvola nélkül. Nagyon kafa! A címadó könyv: Ray Bradbury: Marsbéli krónikák
Ennek a számnak az elején hangzik el az egyetlen rövid szöveges rész:
"Megrepedt tükrök,
Kormos acélfalak,
Halott szeméthegyek
És szennyes tavak.
Azt mondod, itt élt valaha az ember?
...az ember? Az ember! Az ember..." - Marsbéli Krónikák II-III (6:33) tecső - A második tétel líraibb hangzású, már fuvolával megbolondítva. Majd fokozatosan átmegy egy gitár alapú dallamba. A végén egy férfi kórus is "színre lép".
- Marsbéli Krónikák IV-VI (13:15) tecső, tecső - A negyedik tétel pörgősebb. Itt más meglehetősen sok a fuvola, cin kísérettel. Nagyon szép! Az ötödik tétel megint kicsit lassabb dal. Az fuvola és a gitár egymást váltja, majd összefonódva teljesednek ki. Avagy be. Az utolsó tétel kicsit megtorpan és lassan partot ér a csolnak. De még egy vegyes kórusos feltámadást tartalmaz a darab.
- M'ars Poetica (6:40) tecső - Ez egy kicsit keményebb hangzású, de nagy ívű alkotás. Ez általában is jellemző a számaikra.
- Ha Felszáll A Köd (3:59) tecső - címadó könyv: Botond-Bolics György: Ha felszáll a köd... (ezt nem olvastam). Nagyon szép a fuvola dallam. Olyan Nap-kibújós, tavaszias hangulatú szám. Egyszer voltam Solaris koncerten a BIP-ben. Erre a számra határozottan emléxem.
- Apokalipszis (3:44) tecső - Itt nem tudtam eldönteni, hogy melyik volt a címadó könyv. Nem tudja valaki? Pedig nagyon ismerős a cím, de a könyveim között nem találtam.
Ez is egy zúzósabb szám, erős dob alapra komponálva. Eleinte inkább szinti-gitár, majd fuvola-szinti párbeszéd jellemzi. - E-Moll Előjáték (0:30) - A tecsőn nem találtam meg ezt a kis dalocskát. Csak az 1990-es lemezre felturbózott verziót. Tecső. Ennek csak a legeleje, a fúvós rész tartozik ehhez a számhoz. Középkori fúvós darab.
- Legyőzhetetlen (2:46) tecső - címadó könyv: Stanisław Lem: A legyőzhetetlen (ez nagyon jó könyv. Egyik kedvencem). Hasonlít az Apokalipszishoz. Erősen indít. Sok fuvola és dob. És a végén egy robbanás. Pedig a könyvben nincs ilyen.
- Solaris (4:54) tecső - címadó könyv: Stanisław Lem: Solaris (abszolút sci-fi klasszikus). Nyugodtabb szám került a végére. Lehetne a Tarkovszkij film végének aláfestése. A második fele beleerősödik és a gitáré lesz a főszerep.
- Orchideák Bolygója (3:17) tecső - A CD-n bónusz. szám Az eredeti lemezen nem volt rajta. A címadó könyv: Herbert W. Franke: Az orchideák bolygója (ez nem klasszikus, de nagyon jó könyv).
Erősen szintis kezdés, lassú léptekkel. - A Sárga Kör (4:54 ) tecső - Ez is bónusz szám. Itt sem sikerült megfejtenem a címadó könyvet. Már ha van ilyen.
Nyugisan indul, de hirtelen felgyorsul és jön a bennszülöttek tánca. Hogy a végére valahova kifusson. Azt nem sikerült megtudom, hogy hova.
Time total: 46'00"
Performed by: The Final Formation: István Cziglán - gitár |
And also featuring: Csaba Bogdán - gitár |
Még több háttér infó a Privát Rocktörténet című műsorról, ami a Filmmúzeum csatornán volt látható (tecső 1, 2, 3, 4 - az(12)-es karikát nem értem!). Igazi K-Európai történet. Nem tudtam, hogy a Napoleon Blvd. csak azért lett, hogy annak sikere nyomán kiadhassák a második nagylemezüket. Ez végül is sikerült 1990-ben. Később főleg az USÁban koncerteztek. Én a BIP-ben és a SOTE klubban hallgathattam őket élőben. Egyszer külföldön voltam 3 hónapra és csak 3-4 kazettát vittem magammal. Lényegében ezt a lemezt hallgattam 3 hónapon át. Érdekes, hogy a filmben felmerült, hogy az első lemez az Asimov vonalat követte volna. Azért az is érdekelt volna...
Nagyon szeretem!
Napozzunk minden nap!
+jegyzések