Európa Könyvkiadó, 1995
http://www.antikvarium.hu/ant/book.php?konyv-cim=elfeledett-osok-arnyai&ID=58245
Evolúció dióhéjban. Szimbionta elmélet (kloroplasztiszok az eukarióta sejtek által bekebelezett, de meg nem emésztett bacikból alakultak ki). Megtudhatjuk, hogy az egysejtűek kvázi örök életűek, hiszen azonos génállománnyal másolják magukat. (Ez persze csak részben igaz). A legősibb többsejtűek (talán) a sztromalitokat készítő egysejtűek. Nagyon konzervatív csapat. Viszont nagyon sikeresek, mert még mindig vannak.
Hogyan vagyunk a gének által programozva? Itt van például a veszettség. Ez módosítja a vezérlést, hogy agresszívak legyünk. Ezáltal a nyállal esetleg átadjuk a fertőzést. De az influenza is ezt csinálja. Tüsszentésre késztet és ezzel segíti a terjedését. Ezért kell kezet mosni és a szánk elé tenni a kezünket tüsszentéskor. Vagy a kolera, amely hasmenést okoz, ami bekerül az ivóvízbe. Stb.
Agyi struktúrák egymásra épülése. Érzelmek: belső, ősi részek és a gondolkodás: újabb részek (neocortex).
Önző gének, egyed- / rokon- / csoportszelekció. Élet kialakulása. Ősleves, RNS, DNS világ. A mitokondriális DNS (mDNS) kicsit más jelölést használ mint az eukarióta DNS. Plusz gyűrű alakú, mint a baktériumoknál. Szexualitás előnye (és hátránya). Már a baktériumoknál is van szexuális szerű géntranszfer.
Fajon belüli agresszió: segíti a faj szétszóródását. A túlzott specializáció hátrányos lehet.
Egynek jó.
Legyőnk ősök. Minden nap!
+jegyzések