(The naked ape, 1967)
Európa Könyvkiadó, 1989
antikvarium.hu
Humánetológiai tárgyú, ismeretterjesztő könyv. Desmond Morris jól emészthetően és érthetően tárja elénk fajunk eredetét. Magyarázatokkal szolgál bizonyos különös tulajdonságainkra. Címében rímel Diamond, Jared: Harmadik csimpánz felemelkedése és bukása című könyvére. Az eredeti cím kicsit pontosabb. Az "ape" ugyanis nem majmot jelent, hanem annál sokkal szűkebb csoportot. Az emberszerűek csoportját, az ember nélkül (Csimpánzok, gorillák, orángutánok, gibbonok). Emberszabású majomnak is mondhatnánk.
Sok érdekes részletet mond el. Az egyik ilyen a hiénakutyák közösségi gyomra. A vadászok hazahozzák a kaját és felöklendezik az otthon maradottaknak. Ez egy darabig ismétlődik, míg kb. ugyanannyira lesz jóllakott mindenki. A másik a neoténiás viselkedés. AZ azt jelenti, hogy gyermeki (infantilis - nem a köznyelvi értelemben) vonások az egész élet során megmaradnak. Ilyen például a kutya, vagy akár az ember játékszeretete. A 12 éves kutyám, bár sokkal lassabban, de még mindig imádja az eldobott labdákat visszahozni.
Megemlíti a vízimajom (aquatic ape) elméletet. Azt állítja ez az elmélet, hogy az ember elő köbö 3 millió évvel ezelőtt elindult a vízi emlőssé válás rögös útjaink. Ez bizonyos emberi vonásokat megmagyaráz (csecsemő búvár reflexe, kiálló orr, egész testre kiterjedő zsírpárnák, könnyezés-verítékezés, csupaszság, vízimádat (más főemlősök rettegnek a víztő)). Persze sok mindent meg nem magyaráz meg.
A beszéd evolúcióját tárgyalva megemlíti azt a többször hivatkozott elméletet is, hogy a főemlősök kurkászási tevékenységének egyfajta elvonatkoztatásaként alakulhatott ki a beszéd.
Sok példát hoz, hogy miben hasonlítunk közeli rokonainkra és miben különbözünk. Érdekes, elgondolkodtató könyv. Bár kicsit régi, ezért néhány megállapítása már egészen bizonyosan nem él. Érdemes elolvasni!
Emelkedjünk fel minden nap!
+jegyzések