Európa Könyvkiadó, 1982
antikvarium.hu
PDF-ben kaptam meg. Egy barátom ajánlotta. Ez az első könyv, amit megpróbáltam iPad-en olvasni. Valószínűleg betűfelismerős eljárással digitalizálták, mert van benne pár tipikus ilyen hiba. Pl. tele van õ betűvel. A lábjegyzetek átcsúsznak a következő oldal tetejére. Néha "Acetilén Pitt"-et Fitt-nek ismeri fel. Esetenként teljesen érthetetlenné torzulnak a mondatok. Az "in" betűkapcsolat "m" lesz (fmom = finom). De ha túltesszük magunkat a kezdeti nehézkedésen, akkor már nincs gond.
Nagyon Wodehouse-os. Itt is a felső középosztály rettenetes életét írja le a szerző. Bár Milne sokkal gyorsabban belelendül. Egy határozott felütéssel indít és csak utána vezet be e hősök életébe. Wodehose-nál a könyvek felélnél derül ki, hogy mi is a problema, amit ki kell majdan bogozni.
Az első pár sorban feltűnik egy nagynéni. Illetve csak a hullája. Érdekes, hogy egyre bővülő körökben járja körbe ezt a képet. Mindig visszatér a hullás jelenethez. Azután a 22. oldal magasságában végre jön a(z értelmetlen) menekülés és elrukkol a rendőrség is egy közveszélyesen béna felügyelővel. Elég lassan csörgedez a történet. Mire izgalmas lenne már a fény is kiderül, az ügy megoldódik és a szerető szívek egymáséi lesznek.
Jane, a főhősnő egy kicsit skizofrén. Sokáig nem világos, hogy valóban beszélget-e apjával. De azután kiderül, hogy csak magában ejti a szót.
Furcsa volt, hogy párhuzamosan hallgattam Rejtő "A szőke ciklon" című művével. Abban sokkal több a cselekmény és jóval nagyobbak a léptékek. De mind a kettő Londonban játszódik. A szőke ciklon legalábbis eleinte, de gyorsan végig ámokfutják Franciaországot, majd jön Afrika is. Itt csak egy London környéki kisvárosig jutnak (Turnbridge Wells, Kent). Arról nem is beszélve, hogy Rejtő mindig holmi filozofikus magasságokba emelkedik. Milne és Wodehouse meg soha.
Két nagyon vicces jelenet van benne. Az egyik a 70. oldalon, amikor kihallgatják a zálogházast. Egészen Rain Man-es jelenet (Kikezdi? Ki! Kikezdi? Hát Ki!). A másik a 111. oldalon egy másik kihallgatás. Ezzel azt hiszem fel is soroltam azokat a részeket, amiért érdemes elolvasni.
Némileg régen lehetett fordítva, mert van pár szó, amit nem értek.
- 30. oldal, középtáj: Mi az a zsuzsu? Karperec? Vagy csak ékszer?
- 47.o. 5. sor:Mi az a driád? Nem könnyű kinyomozni, mert egy csomó játékban használják a kifejezést. Naszóval: "a görög mitológiában a fák és bokrok között élő erdei nimfa ". Közép fele: Mi az az oreád? Az OCR az első előforduláskor "orcád"nak ismerte fel, ami egy kicsi félrevezető... Legyen hegyi tündér.
- 69.o. Ki volt szent Habakuk? Egy szent. :) Párizsban, a Pompidou központban láttam egy Max Ernst kiállítást. Ott volt egy szobor róla. Itt megtekinthető.
- 70.o. Mi az a mausztót? Halott. Ki volt Edgar Wallace? Azt gondoltam, hogy író volt (Theckeray-jal volt párba állítva) és a szövegkörnyezetből az derül ki, hogy a könnyedebb műfajt képviselte.
- 72.o. 15. sor: Ki az a milimári? Tejeskofa.
- 94.o. alulról a 4. sor: Kik azok a "Ginesek"? "a Sörösök és a Ginesek egymással szembenálló tábora" Gondolom Guinnes-ek? Az a fekete izé, amivel az Írek alkoholizálnak.
- 91.o. közepe: Mi az a makula? (latin) Mocsok, szennyfolt.
- 99.o. 1. sor: Mi az a mosóselyem? Nem találtam definíciót. Ez egy németből átvett kifejezés tükörfordítása lehet. Valamilyen ruha alapanyagot jelent, ami talán az 1930as években volt divatos.
Egyszeri, könnyű kikapcsolódásnak jó! Nyári napokon, nyugágyban pöffeszkedve.
Legyünk 4 naposak minden nap!
+jegyzések