(Összegyűjtött tanulmányok)
TOTEM PLUSZ KIADÓ, 2001
libri.hu
Két kötetbe rendezett tömény Lorenz. Etológia kemény kötésben. Sok érdekesség a körülöttünk levő élővilágból. Evolúciós nevezéktan (pl. homológia: delfinuszony - emlős láb, analógia). Tanulás különböző áspektusai közül főleg az ösztönökkel, ösztönös cselekvések láncolatával foglalkozik. A láncba tanult részek épülhetnek. Az idősebb madár jobb fészket épít még ha előtte nem is csinálta. Hmmm. Ösztönös cselekvési lánc ismérvei (legalább 5 van neki). A madárpárok pl. udvarlás közben egymásnak váltják ki a következő lépést. Érdekes, hogy "rossz" környezetben az ösztönök félrevihetik az állatokat. Állatkertekben bizonyos madár szülők kilökdösték az egészséges fiókákat a fészkekből. Az derült ki, hogy a gondozók annyi ennivalót adtak, hogy a szülök degeszre etették a fiókákat, akik nem lévén éhesek nem tátogtak. "Normális"körülmények között ilyen nem lehet. A nem tátogó fióka, a halott fióka.
Néha kicsit elragadja a fantáziája. Azt írja, hogy ösztön indukálhatja szervek kialakulását. Végül is, miért ne. Ösztönös cselekvésen a tapasztalat nem változtat. Na ja, a forró kályhától az is elrántja a kezét, aki még nem tudja, hogy forró. No és az is, aki már tudja.
Nem használatban a kiváltóingerek küszöbértéke csökken (habituáció - hozzászokás). Ingerek keresése. Ez nagyon is igaz ránk. Üresjárati reakciók. Háziállatoknál sok ösztöncselekvés kiesik. Legmagasabb rendű állatok társas viselkedésformáit az ösztönök határozzák meg. Ezen érdemes egy kicsit elmerengeni.
És ami Lorenz nagy felfedezése, a bevésődés. Itt nincs rászokás, nem befolyásolja a jutalom/büntetés, csak rövid időszakban érvényesülhet. Különböző bevésődések lehetnek (szülő, fajtárs) az egyed különböző korában. Nem kell gyakorlás és nem felejthető. Az ösztönök konzervatívabbak [lehetnek?] mint a külső jegyek. Ez érdekes felvetés. Az értelmes viselkedés kifejlődése párhuzamos az ösztöncselekvések visszafejlődésével. A rögzített mozgássor csökevényesedik, közben az érzelmi töltés nő kompenzálásul. Az ösztöncselekvés meghaladja a faj szellemi képességét.
Időszakos ösztönök. Kanári példul csak fészekrakási időszakban képes másra használni bizonyos ösztönös cselekvéseket, utána nem. Máshol olvastam, hogy nászidőszakban a hangképzésért felelős agyi területek megnőnek, majd utána visszafejlődnek.
Ha az ösztöncselekvés tárgya fajtárs, akkor a kiváltó és a viselkedés együtt fejlődik. Ez elvezethet olyan extrém formák kialakulásához, mint pl. a pávák díszes tolla (bár én inkább a szexuális kiválasztódáshoz sorolnám). Az ösztöncselekvés, feltétlen reflex nem előfutára a tanulásnak. Alapvetően más mechanizmus. Vizsgálatnál először ösztöncselekvéseket kell meghatározni, mert a magasbrendű funkciókat nehéz e nélkül elkülöníteni.
A cselevéslánc azonos funkciójú eleme egyik fajnál öröklött, másiknál egyedileg szerzett; ösztön- és a tanult/belátásos viselkedés nem a törzsfejlődés 2 egymást követő lépése, inkább 2 divergens ág. Pl. nem minden madárnál van bevésődés. De a fajtársakkal kapcsolatos funkció körök eltérő időben vésődhetnek be.
Jó, olvasmányos, érdekes könyv. Ajánlom!
Vésődjünk be minden nap!
+jegyzések