Európa Könyvkiadó, 1990
http://www.antikvarium.hu/ant/book.php?ID=84984
Miről is szól a könyv? Naná, hogy A panda hüvelykujjáról! Kicsit pontosabban az óriás panda hüvelyujjáról. De hol is érdekes nekünk ez a hüvelykujj? Van vele egy kis gond! Mivel a panda medve és a medvéknek nincs szembefordítható hüvelyujjuk, ezért a pandának nincs hüvelykujja. Azaz mégis. De mégsem. A pandának úgy néz ki, mintha lenne egy hatodik ujja. De nincs. Hogy is van ez?
A panda naponta 10-12 órán át ücsörög és bambuszt rágcsál. A leveleket szépen lehúzza a letört bambuszról. Ebben viszont nagy segítséget jelentene egy hüvelykujj, ami viszont nincs neki. Helyette azonban van egy olyan valamilye, ami pont úgy működik mint egy hüvelykujj. Szabatosan (wikipedia cikkből idézve): "a mellső mancs ujjszerűen meghosszabbodott radiális kéztőcsontja".
Miért érdekes ez? Az állatok (ideértve az embert is) szervezetében sok olyan fusi megoldás található, ami azt mutatja, hogy az evolúció azzal dolgozik, ami van neki. Ide sorolható az emlősök rossz irányba néző látóideg sejtjei (a sejtek az agy felé "néznek", míg az ingerületet vezető "vezeték" a pupilla felé megy és a vakfoltnál lép ki a szemből. Azaz pont fordítva állnak, mint "kelle". Bezzeg a polipnál ez jól van összerakva. Ennek egy sokkal precízebb leírásta itt található.), vagy a bolygóideg, ami szegény zsiráfban métereket tesz meg tök feleslegesen.
Végül is a könyv az evolúcióról szól, közérthetően, sok példával. Kis genetikával nyakonöntve. De hát a nélkül mit sem ér.
Egynek jó. Szigorúan kezdőknek. Fejlődjünk egy picit minden nap!
+jegyzések