Cartaphilus Kiadó, Budapest, 2002
antikvarium.hu
Lorenz, az etológia apukája, mert tett némi összehasonlítást az állatvilág egyes szereplői között és azt vizsgálta, hogy egy adott tulajdonság hogyan értelmezhető az evolúciós elmélet keretei között. Ebben az 1973-ban írott könyvében az emberrel foglalkozik, aki (valószínűleg) szét fogja túrni a bolygót lassacskán.
De mi is ezek a "halálos" bűnök, amelyek, szerinte, erre felé vezetnek? Túlnépesedés, az élettér elpusztítása, versenyfutás önmagunkkal, érzelmi kiüresedés, genetikai hanyatlás, tradíciók lerombolása, dogmák ereje, atomfegyverek.
Az első kettő lényegében egy. Azért tesszük tönkre az életterünket, mert túlnépesedünk. Mint a sáskák, amelyek lelegelik a füvet. Csak ők tovább tudnak állni, mi meg nem.
A genetikai hanyatlással vitatkoznék. Az igaz, hogy egyre többen túlélik genetikai betegségüket. Mert pl. szemüveget kapnak, vagy gyógyszerek formájában megkapják azokat az enzimeket, amelyeket nem képesek előállítani stb. De az is igaz, hogy túl sokan vagyunk ahhoz, hogy egy káros mutáció el tudjon terjedni a populációkban. Most már nincsenek igazán elszigetelt közösségek. Talán, ha jön valamilyen kataklizma, vagy kitelepülünk a bolygóról, akkor újra beindulhat valami.
Az atomfegyvert kicsit tágabban kell értelmezni most már. A lényeg, hogy olyan fegyvereket tudunk csinálni, amivel a bolygó nagyobb részét hosszabb időre lakhatatlanná tudnánk tenni. Legalábbis magasabb rendű szervezetek számára.
Érdekes, hogy a "tradíciók lerombolása" és a "dogmák ereje" némileg ellentmondó dolgok. A tradíciók dogmák is egyben. De hát a humánetológia szerint az ember könnyen ritualizálható és könnyen indoktrinálható (a közösség szabályait a lehető legjobban leegyszerűsített formájában is hajlandó elfogadni). Szóval a dogmák erején nem kellene meglepődni, mert ilyenek vagyunk. Ez sok millió éven át segített nekünk.
Bűnüldözzünk minden nap!
+jegyzések