Hiába állít mást a régi magyar nóta. Sokat beszélgettünk barátaimmal, kollégáimmal a bevezetett (és valszeg nemsokára megszűnő) egy kulcsos 16%-os SzJA-ról. Már az MDF felvetését sem értettem. Miért is jó a "flat" adózás? Azon kívül, hogy a magasabb jövedelműeknek kedvez. Valaha olvastam erről egy cikket. Sajnos a forrást már elfeledtem, de a benne foglaltakat, egy kicsit tupírozva, az alábbiakban öntöm blogba.
A számtannal ellentétben a (köz)gazdaságban 200 Ft nem dupláját éri 100 Ft-nak. Ez csak akkor lenne igaz, ha mindenből termékből, szolgáltatásból pontosan a dupláját vehetné igénybe a delikvens. De hát ez nem igaz. Ugyi.
- 200 Ft-ból nem csak a 100 Ft alatti tételek dupláját lehet megvenni. Pl. az 51 és 66 Ft közöttiekből hármat is.
- 200 Ft-ból két olyan drágább dolgot is meg lehet venni, ami egymás nélkül értelmetlen. 75 Ft-os csavar és 75 Ft-os csavarkulcs. 100 Ft-ból választani kell, hogy melyiket veszem meg, de használni nem fogom tudni külön-külön egyiket sem.
- És ott van 101 Ft-os és annál drágább cuccok halmaza, amiből a 100 Ft-tal rendelkező egyet sem vehet.
Tehát igaz, hogy számszakilag 200 Ft a duplája a 100 Ft-nak, de 200 Ft-ból több mint dupla annyi a megvalósítható lehetőségek száma.
Lépjünk tovább az ügy vizsgálatában és vegyük hozzá a rezsit is. Tegyük fel, hogy a két ember ugyanolyan lakásban lakik és tegyük fel, hogy a rezsijük 50 Ft. A 100 Ft-os versenyzőnknek marad 50 Ft és a 200 Ft-os egyénnek 150 Ft. Ami máris 3* annyi. Itt persze lehet játszani a rezsi mértékének változtatásával, de jól mutatja a példa, hogy minél nagyobb rezsit (fix költséget) kell fizetni embereinknek, ez az arány annál jobb lesz a dupla annyit kereső emberünk részére.
Persze ott van a megtakarítási lehetőség, amit viszont az elmúlt 500 évben nem igazán tudtunk begyakorolni. Nyilván való, hogy a magasabb bevétellel rendelkező egyénnek ebben is sokkal nagyobbak a lehetőségei. Évekkel ezelőtt volt hír, hogy Angliában 1 Font 100 év múlva 30 000 fontot ért. Nálunk 100 évvel ezelőtt még korona volt. Majd jött egy hiperinflácó és pengő lett. Majd jött egy Guiness rekorder hiperinfláció és Forint lett. Tehát hiába takarított meg valaki nagy pénzeket, azok semmivé váltak. A hosszú távú megtakarításra való ösztönzéshez persze maradandó szabályzók is kellenének (l. Orbán Kormány einstandolta a magánnyugdíjakat).
E mellett a magas keresetűek nem kaját vesznek, hanem inkább tartós fogyasztási cikkeket. Ami viszont import. Tehát rontja a jó kis külker pozitívumunkat és Kínáét tovább javítja.
Egyéb iránt jó lenne, ha Mo.-n nem néznék hülyének, aki adózik. Az adó nem ördögtől való. Az a gond, hogy az emberek nem hisznek abban, hogy a kormány(ok) értelmes dologra fogják fordítani a beszedett pénzt. Meg persze az is jó lenne, ha az adózást ellenőrző hivatal nem csak az elmaradt adók beszedésében jeleskedne, hanem az APEH a túlfizetést is jelezhetné! Hiszen az adófizetők pénzéből és az adófizetők érdekében kellene tevékenykednie.
Magam részéről azt sem értem, hogy miért nem volt jó a szuperbruttó! Persze rendesen kellett volna csinálni. Az egész adót fizesse a munkavállaló. Ezzel a cégek adóelkerülését lehetett volna csökkenteni hiszen, ha a bér után nem fizet adót a cég, akkor ő a zsebbe fizetéssel nem takarít meg semmit, viszont viseli a lebukás kockázatát. Ezzel egyetlen probléma volt, hogy az alkalmazottak látnák, hogy mennyi a valós keresetük és jobban nyomasztja őket, hogy a fizetésük 2/3-át leadózzák. De -szerintem - jobb tisztába tenni a dolgokat, mint elkenni. Bár az elkenéssel már felzárkóztunk a világ élvonalába.
Sokan már nem emlékeznek, de a Beatles is írt számot az akkori angol adórendszerről. A vokálból kihallatszó Mr. Wilson és Mr. Heath a két legnagyobb pár akkori vezetője volt. A bevezető adóügyi előadás után a zene csak kb. 2:30-kor indul. [szöveg]
Adózzunk(!) minden nap!
+jegyzések