Társasági, munkahelyi beszélgetések sokszor felmerülő témája, hogy egyáltalán elmenjünk-e szavazni. Az én, erről a témáról alkotott véleményemet igyekszem ebben a cikkben összeterelgetni.
Én kötelezővé tenném a szavazáson való részvételt. Aki nem szavaz, az fizetne mondjuk 1000 Ft-ot. Így olcsóbb is lenne a (nép)szavazás és némi plusz késztetés kapna a lakosság, hogy éljen demokratikus jogaival. 50%-os részvétel mellett 4 milló fő * 1000 Ft = 4 milliárd Ft. Nem sokkal több pénzből szokták megrendezni a választásokat.
Egyébként azért is érdemes elmenni, mert bár egyetlen szavazat keveset ér, de ne felejtsük el, hogy nagyon sokan gondolkodnak úgy mint mi (ezért nem lottózzunk az 1, 2, 3, 4, 5 számokkal, mert sokan ezt a kombinációt játszák meg!). Egy országos reprezentatív felmérés viszonylag jó eredményeket szokott adni, hiába csak 2500 emberrel csinálják.
No, de hogyan szavazzunk? Én az alábbit szoktam tanácsolni:
1. Írj egy listát a jelöltekről.
2. Ha van 1 szimpatikus, szavazz arra.
3. Ha több szimpatikus jelölt is van, akik közül nem tudsz választani, akkor kockadobással válassz ki egyet (Ha nem pont hat jelölt van, akkor ajánlom a véletlen szám generátor használatát).
4. Ha nincs szimpatikus jelölt, akkor húzd ki a "biztos nem"-eket és a megmaradók között jöhet a kocka sorsolás.
5. Ha egyikre sem szavaznál, akkor menj el és húzd át a szavazólapot.
Egyébként, ha otthon maradsz, vagy ha érvénytelen a szavazatot adsz, akkor a szélsőséges pártokat fogod támogatni. Nekik általában stabil a szavazó tárboruk, így arányaiban több szavazatot fognak kapni.
Én olyan szavazásokat szeretnék, hogy 99,9% a részvételi arány és 60% az érvénytelen szavazatok aránya. Ekkor a politikusnak nem lenne hivatkozási alapjuk, hogy lusták voltak a szavazók, meg azért nem mentek el, mert úgyis az ő emberük győzött volna. Szépen látszana, hogy az emberek mekkora szelete nem szimpatizál azzal, ahogy a politikusok az ügyeket intézik.
Szavazzunk valakire minden nap!
+jegyzések