Medicina Könyvkiadó, 1981
antikvarium.hu
Nagyon érdekes, összeszedett könyv, 111 oldal terjedelemben. A TIT szintél feljebb. Bár 30+ éves, tehát kb. 40 éves ismereteket közvetít, de nekem sok újdonságot mondott. Példul, hogy a mindenki által közismert ACGT bázisok mellett vannak még rendellenes és ritka bázisok, amik nem ilyenek. Kedvencünk a timin dimer Ha jól emléxem, hogy ilyenek alakulnak ki a túlzott napozás hatására is. A különböző bacikban, de még az emberi mitokondriális DNS-ben (mDNS) is vannak ilyenek. Az is logikus, de a gimis tankönyvekben nem nagyon részletezett ügy, hogy mindkét DNS szálról történik átírás.
Vírusok családi életében is volt újdonság. Bizonyos vírusok nem is tartalmazzák a felépítésükhöz szükséges teljes gén mennyiséget, hanem 2-4 vironban elosztják. Ezek mindegyikének be kell jutni a a fertőzött sejtbe, majd megint töredékek csomagolódnak vissza.
Szó esik a transzpozonokról is, amelyek olyan génszakaszok a DNS-en, amelyek kromoszómáról kromoszómára ugrálnak. Tovább megemlítődnek a struktúrális és regulátor cisztronok. Bevezetés az operon elméletbe. Represszor, korepresszor és inducer. Fenokópia: környezeti tényezők váltanak ki genetikai betegségekre jellemző szimptómákat. Érdekes, hogy a mutációs ráta: 10e-5 - 10e-10 közé esik. Ez a ráta törzs- és génfüggő állandó (feltételezhetően belsőleg szabályzott). Szóval a mutáció nem feltétlenül rossz, hanem a környezethez való idomulás fontos eszköze!
Szót ejt a mutációk fajtáiról: pontmutáció: tranzíció és transzverzió, deléció, inverzió, transzlokáció, génduplikáció; nonszensz mutáció, misszensz- & frameshift mutáció, reverzió, szuppresszió, misreading, pre-mutáció, valódi & látszólagos antimutagének.
A baktériumokról is megtudhatjuk, hogy bár aszexuálisan, osztódással szaporodnak, de mégis van egy ivaros szapordáshoz hasonlatos megoldásuk is. A gyűrű alakú DNS mellett kisebb DNS gyűrűk is vannak, a plazmidok. Az F-plazmidot hordozó baci kis csövet növeszt (pilusz), amin keresztül a plazmid átkúszik. Bizonyos esetekben a plazmid a baktérium DNSébe integrálódik. Így amikor jön a pilusz, akkor a baci DNS egy része is átkerült az "arába".
Hosszan értekezik a bacikat gyilkolászó vírusokról (fágok). T5-, T7-, T4-, P1-, P2-, Mu-, lambda-, P22-fágok. Milyen szép, beszédes nevek.
Nagyon jó kis könyv! Érdeklődőknek nagyon ajánlom!
Mutálódjunk minden nap!
+jegyzések