(La délicatesse)
színes, feliratos, francia-svéd romantikus vígjáték, 108 perc, 2011
port.hu: 7,4, IMDb: 6,4 (picit talán kevés)
"- Ön miért jött el Svédországból?
- Inkább az a kérdés, hogy a többiek miért maradtak!" /Marcus/
Audrey Tatou nagy szerepe az Amélie csodálatos élete volt. Ez egy egészen más hangulatú film. A cím kissé félrevezető, mert már volt egy francia film Delicatessen (1991) címmel. Az egy egészen zseniális antiutópia az utolsó nagy háború utánról. De ez sem rossz.
Kedves, de nem túl történetdús film. Sok a szomorúan-nézek jelenet és Tatou nagyon tud szomorúan nézni. És mivel szerepe szerint 30 perc alatt meghal a férje, van is miért búslakodnia. Ebből a búskomorságból igazából csak pillanatokra emelkedik ki. Persze ez egy vígjáték, ezért van benne jó pár vicces és pár inkább-kínos-mint-vicces jelenet is. Ez utóbbiakat én inkább kihagytam volna.
Az minden esetre kicsit furcsa, hogy mindenki utána bomlik. Pedig (szerintem) nincs benne sok érzékiség. Nathalie/Tatou inkább helyes, elegáns, mint hódítóan szexis. Szóval ez picit hitelteleníti a helyzetet, amit viszont többször is felhasználnak a dramaturgiában.
Hogy szavamat egymásba ne öltsem, vissza a történet fő szálához, ahol is váratlanul beszüremkedik a rút kiskacsa meséje. A motiváció nem világos, de Nathalie előre megfontolatlan szándékból lesmárolja Marcus-t, a korán kopaszodó, meglehetősen mackósan bumfordi, svéd kollégát (aki belga). És ez a szál lesz a vicces. Marcus fokozatosan hiszi el magáról, hogy egy olyan nő, mint Nathalie (és itt van a hitelességi probléma kutyája elhantolva) beleszerethet. Eljárogatnak ide-oda, miközben Marcus nem érti, amit a főnöke és mi sem, hogy miért pont ő. És itt sokat lehet nevetni, mert Marcus megpróbál felnőni a feladathoz. De azt hiszem, hogy itt nagyon nem a külcsín, hanem a belbecs, ami számít.
Sajnos van benne pár esetleges, előzmény nélküli dolog. Nem világos előttem, hogy a végén miért tör elő Marcus (Márküssz)-ból a költő. Egyszer csak filozófussá lesz egy bújócskázás közben. De lehet, hogy nem jutott eszébe a forgatókönyv írónak egyetlen frappáns lezárás sem.
Kicsit furcsa volt, hogy több színésznő is szerepelt az Életrevalók-ban. Úgy látom, hogy számomra kimaradt egy generáció a francia színészek közül. Valahol sajnálom.
Egy dolog gondolkodtatott el. Nathalie kertelés nélkül megmondja a ráhajtó főnökének, hogy nem jön be neki. Azon filóztam, hogy kis hazánkban mi lenne, ha egy középvezető azt mondaná egy cég nagyfőnökének, aki megkérdezi, hogy van-e nála esélye, hogy soha nem fog lefeküdni vele. Hmmm...
Nagyon szerethető film!
Belbecsüljük meg egymást minden nap!
+jegyzések