(Nemzedékünk regénye)
Európa kiadó, 2012
"Elk*rt nemzedék vagyunk öregem. [...] Ahhoz túl későn születtünk, hogy benne legyünk ötvenhatban, ahhoz meg túl korán, hogy most újult erővel vessük bele magunkat a kapitalizmusba."
Vámos Miklós legújabb regénye Európa kiadó formátumban keménybe kötve. Az alcímben megénekelt nemzedék az 1950 körül született generáció tagjait halmazolja.
A történet 1956-ban kezdődik, amikor is egy csomó klapecet nyári feltápláló táborba küldenek. Itt ismerkedik össze a csapat, akik végül is örök barátságot esküsznek és valamiféle naplóba kezdenek. Ez lesz az az alap, ahonnan elemeli az író a történetet.
Minden fejezetben újra találkoznak. Hol többen, hol kevesebben, hol kültagokkal bővülve, hol sem. A fejezetek mindig eltérő áspektusból íródnak. Kezdődik többes szám 1. személlyel, folytatja egyes szám 3. személy. Utána többes/1, majd e/3, t/3, e/1. És így tovább.
Hat évesen indulnak. Alap íráskészség, erős gyereknyelvi akcenttel. Következő +2 év, +5 év, építő tábor, majd katonaság. Van a csapatban cigány, zsidó, erdélyi, sváb. Később persze lesz MSZMP tag (hívő és nem hívő), ÁVH által vegzált, disszidens és persze a '80-as évek slágere, a névházasság. Csak, hogy mindenkit lehessen ekézni. Később megjelennek a III./III.-as jelentések is. Tehát itt is vannak besúgók.
Szépen lassan elkezdenek meghalni és újabb külsős tagokkal bővülni. Majd csiribi-csiribá pric-prac--pruc, jön a rendszerváltás. Az addigi nyílegyenes életek felfordulnak. Másféleképpen ügyeskedők nyomulnak előtérbe. Ettől persze a csapat belső erőterei változnak. Az ügyeskedők lebuknak, pártok szétesnek, erőterek újra rendeződnek.
A végén megérkezünk a jelenbe, sőt még azon is túl. "A végtelenbe! És tovább!", ahogy Buzz Lightyear mondaná.
Megjegyzések:
- 102. oldal "A sottis szoknyámra is jutott belőle, szaglik erősen." - skót mintás szoknya.
- 158. oldalon idéz egy dal átiratot:
"A bávval, a méhhel egy az utunk, a jelszavunk munka és - IGYUNK!"
Én ezt kissé másként ismertem.
"Mi kommunista ifjak indulunk, mert bennünk a páinka, bennünk a páinka, bennünk a páinka..."
Az új versenyzőknek az eredeti dalt is >ide< idézem (de érdekes, ennek más a szövege, mint amit én ismerek. De azt a szöveget is megtaláltam >itt<.) - 253. oldalon ír a Queen koncertről. Éppen akkor voltam katona. Persze nem volt jegyem, de szerencsémre eltávon voltam, így a ráadás számokra be tudtam lógni. >Ez a dal ott hangzott el<.
Csernobilkor pedig éppen Győrben voltam hadgyakorlaton. Sok salátát ettünk. - 278. oldal: Az egyik szereplő úgy veszi fel a mobilját, hogy "Halló, női napozó!". Érdekes, mert én is sokáig vettem fel így a telefont az első munkahelyemen. Néha meg "Halló, gépház!".
- 291. oldal: "Még soha nem utaztam féderes kocsin, ..." - féderes: rugós
- 295. oldal: "Szabadság és kapitalizmus, bisz gromoboj." - Mi ez a német-orosz mix? Szerencsémre találtam egy jó kis leírást. A kifejezés kb. azt jelenti, hogy a végtelenségig. Leginkább az utli "fedáksári" bemondásához lehet hasonló. 1900-as évek elejétől használatos mondás, de még 1950 körül is lehetett vele találkozni.
- 347. oldal: "..., innen pedig a nappaliként szolgáló terület, fotellel, székkel, sparherddal." - Én sparhert néven ismertem, de talán mégis ez a nyertes alak. Nagymamám a gáztűzhelyet hívta így, de úgy tűnik, hogy ez a fával (fel)tüzelt tűzhely neve volt eredetileg.
- 384. oldal: "...nemsoká tepsibe kerülünk és osz-posz mindegy lesz, hogy ..." - még egy jó kis kifejezés, amit a szüleim használtak még annó. Jelentése: Mindegy, tökéletesen ugyanolyan.
- 414. oldal: "A Vámos Miklós Bevásárlóközpont ötödik emeletére járt,..." - Miért neveznének el a közeljövőben egy plázát egy íróról, ha mégoly hírös is az? Van Jókai Mór shopping center?
És szinte hihetetlen! Egy hirtelen gondolattól vezéreltetve rákerestem a tecsőn. És találtam egy egyórás beszélgetést a műről! Éljen az internet! Vámos oly sok emberrel beszélgetett. Most megtekinthető a másik oldalon is.
És miért szitakötő? A könyvből kiderül, de nem igazán lényeges.
Kössünk szitát minden nap!
+jegyzések