TANULSÁGOK A TÁRSADALMAK TOVÁBBÉLÉSÉHEZ
libri.hu
TYPOTEX, 2007
Végigolvashatjuk, hogyan is csesszük tönkre a bolygónkat. Felhoz néhány letűnt kultúrát és megpróbálja boncolgatni bukásuk okát. Miért tűntek el Grönlandról a vikingek, miért rogytak össze a maják. És még sokan mások. A közelmúltból is (Pl. Ruanda). Persze vannak pozitív példák is. Ez után elemezgeti, hogy mit is tehetünk mi.
Fontos megjegyeznem, hogy a szerző nem megrögzött környezetvédő, hanem (földrajz) tudós. Ezért nem tartja a fa-, érc-, hal-, föld kitermelést az ördögtől valónak, hiszen ezeket lehet úgy végezni, hogy ne hagyjunk magunk mögött pöcegödröt. Főleg akkor, ha mi magunk jó messze lakunk ettől a pöcegödörtől. Példáin keresztül könnyem megérthetjük a tiszai "cián" (cianoid) mérgezés okait.
Számomra legérdekesebb gondolatok:
- A ruandai népirtás úgy jutott el hozzánk, hogy a hutuk gyilkolászták a tuszikat. Megvizsgálták a kivégzettek arányát és a tisztán hutuk lakta területeken is 5%-os volt ez az arány! A kevert területeken pedig 11-12%.
- Ausztráliát a brit mentalitástól való elszakadás képtelensége teszi tönkre. Búzatermesztés, juh, szarvasmarha tartás (és ennek szubvencionálása) az erre alkalmatlan területeken. Tájidegen élőlények betelepítése, behurcolása. Ausztrália talaja nagyon sovány és e miatt nagyon lassan regenerálódik. Viszont a területek árait az angliaihoz mérik. Így a befektetett tőkét vagy csak nagyon lassan tudják megtermelni, vagy inkább lerabolják ("földbányászat").
- Henry Fordot 1919-be a részvényesei beperelték, mert 5 $-ral növelte a munkások minimálbérét. Meg is nyerték, hiszen egy vállalat alapvető feladata mégis csak az, hogy profitot termeljen a részvényeseknek.
- A legjobban azzal lehet a környezetvédelmet rákényszeríteni a vállalatokra, ha mi magunk tudatosan választunk olyan gyártókat, akik megkövetelik a beszállítóiktól, hogy környezettudatosan termeljenek. A fakitermelőknél az FSC, a halkitermelőknél az MSC ilyen szabvány. Pl. az IKEA FSC tanúsítványt kapott (http://www.rainforests.net/top5woodbuyers.htm), az Unilever MSC-t (http://www.unilever.com/Images/Unilevers%20Fish%20Sustainability%20Initiative_tcm13-9157.pdf).
A többit olvassátok el! Érdemes.
Ui: Ha ez megvan, akkor nagyon jó olvasmány a szerző Háborúk, járványok, technikák című könyve.
+jegyzések