Krafwerk
http://en.wikipedia.org/wiki/Kraftwerk_discography
Elkezdtem végighallgatni. Íme röviden:
- 1970: Tone Float: Ez nem igazi Kraftwer lemez, de az alapítók játszanak benne. Elsőnek az Ummagumma (1969) jutott eszembe. Érdekes, hogy a dob kíséret normál hangszerrel van okozva és van benne hegedű és még egy csomó akusztikus hangszer. Másodszori meghallgatásra a korai Deep Purple ugrott be. A fuvola miatt meg a Jethro Tull. Jó kis szólók vannak benne. Vokál semmi. Egyre jobban teszik!
- 1970: Kraftwerk: Ez már több gerjesztést tartalmaz. Össz-vissz 4 szám van rajt. Sok a szinti nyasztatás és a környezeti zaj belekeverése a dolgokba. A dob itt is élő. Sok a repetitív elem benne. A Megaherz szám tipikusan a "hogyan tudunk minél nagyobb zajt csapni" jegyében született. A Von Himmel Hoch pedig néha meglepően King Krimson-os (első korszak). Nekem legalábbis ez jutott eszembe...
- 1972: Kraftwerk 2: Kicsit Art of Noise-osan indul. 2. szám egy igazi megfulladós darab! Mintha egy űrséta közben felvették volna az űrhajós mikrofonjába beszűrődő levegővételt. Egyébként sokkal lassabb, mint a korábbi lemezek. Itt már a ritmus szekció is elektonyos. Még mindig nincs benne vokál.
- 1973: Ralf und Florian: Kezd alakulni a hangzás. Sokkal dallamosabb lett a dolog. Valahonnan szerezhettek egy digitális hangszintetizátor chip-pet a jó öreg analóg szinti mellé. A Tanczmusik c. szám kifejezetten C=64-es hangulatú... Más nincsen benne "élő" hangszer.
- 1974: Autobahn: Ez már az a Kraftwerk, amit igazán jól ismerünk. Ismétlődő dallamfüzérek, nagyon kevés szöveggel. Alap német tanulóknak jó, mert egy mondatot mond el milliószor (esetünkben "Fahrt auf der Autobahn"). A címadó dalon kívül (, amely 22 perces) van még néhány szám a B oldalól. Azok inkább próbálkozások, mint valódi számok.
- 1975: Radio-Activity: A címadó szám igazi sláger! Sokáig kerestem a német verziót, de a wikipédián azt olvastam, hogy ennek nincs külön verziója. Cserébe legalább kétnyelvű... :-) A többi szám nem annyira ütős. A címekkel viszont jókat játszanak (l. "Ohm Sweet Ohm").
- 1977: Trans-Europe Express (German version: Trans-Europa Express): Talán legnagyobb slágerük. Ez már angol és német verzióban is megjelent. Kicsit vicces (pl. Europa Endlos = Europe Endless) :-). Itt már a többi számban egyre szaporodik a szöveg.A Halls of Mirros szám nagyon halványan Yazoo-s és nekem nagyon bejön. Érdekes, hogy én úgy emlékeztem, hogy a címadó dal nagyon hosszú, közben meg kb. 5 perc. Csak nem egy szám, hanem 3 (Trans-Europe Express, Metal on Metal, és az Arrival). Így már kijön a 10-15 perc. :-)
- 1978: The Man-Machine (German version: Die Mensch-Maschine): Szerintem a legjobb lemezük. Minden szám sláger (The Robots, Spacelab, Metropolis, The Model, Neon Lights, The Man-Machine).
- 1979: Showroom dummies: Válogatás: 2 verzió a The Robots-ból (Extended, LP), német és francia Showroom dummies és egy Spacelab
- 1980: The model: Válogatás: Egy csomó SP verzió a nagy slágerekből
- 1981: Computer World (German version: Computerwelt): Nem rossz, de kicsit unalmas... Pedig van pár sláger (Pocket Calculator, Home Computer, ...)
- 1981: Virtu Ex Machina (Live in Tokyo): Majd' 20 perces Autobahn van rajt, ami azért elég szép. Ennyi idő alatt a Velencei tónál vagyunk. :-) Élőben azért hallatszik, hogy az énekhangjuk nem az igazi...
- 1983: Tour de France: Lényegében ugyanaz 3x, sok lihegéssel. :-)
- 1986: Electric Café (German version: Electric Café): Fémes hangzás, kevés szöveg. Kicsit teknós. Hál' Istennek tuc-tuc korszak még odább van...
- 1991: The Mix (German version: Die Mix): Azért mert néhány szám alá bekevernek egy tuc-tuc alapot, még nem lesz jobb. És mindezt két nyelven is... :-(
- 1995: Toccata Electronica: Kicsit vegyes. Vannak rajta mix számok (tuc-tuc alap) és koncert verziók is. Én nem vagyok tuc-tuc párni... De hát ez a zene adja magát, hogy egy fakezű DJ belekontárkodjon. :-( A koncert verziók jobban tetszenek. Mégis csak jobb, ha a szerzők dolgozzák fel saját számaikat.
- 1999: Expo2000: A Hannoverben tartott világkiállításra csinálták. Nem túl izgalmas. És mindezt 4 verzióban.
- 1999: Ultra Rare Tracks: DJ mixek. Boa...
- 2003: Tour de France Soundtracks: Nekem ez is nagyon tuc-tuc-os.
- 2004: Live at Tempodrom, Berlin: Összesen 4 szám az újabbakból, kivéve a Die Mensh-Machine.
- 2004: Live in Helsinki: Ez szerintem egy bootleg. Simán egy koncerten felvette valaki. A hangzása nem túl igényes és sok benne a sikoly. Nem rossz.
- 2005: Minimum-Maximum (live album 2 CDs): Jó kis koncert. Érdekes, hogy a Rádió Activity szövegét megváltoztatták. Inkább atom ellenes lett.
+jegyzések