Illyés Gyula: https://www.youtube.com/watch?v=fSUKMkJc3tE
Sinkovits: https://www.youtube.com/watch?v=gOPQsaW9Isc
Egyszer láttam a TV-ben a szerző előadásában. Nagyon magával ragadott. Sajnos Sinkovics megpróbálja elszavalni, de szerintem ez nem olyan vers. Ez valóban egy mondat. Egy véget nem érő felsorolás.
Szüleim alapélménye volt 1956. Műszaki Egyetemistaként ott voltak, amikor a Gellért téren megálltak a villamosok és az emberek sírva olvasták a 12 pontot, ott voltak a Bem szoborhoz vonuló menetben, ott voltak a Parlament előtt, amikor Nagy Imre úgy kezdte a beszédét, hogy "Elvtársak!" és a tömeg visszakiáltott, hogy "Nem vagyunk elvtársak!". Vagy amikor azt skandálták, hogy "Miért sötét a Parlament?" és a kezükben levő újságokat fáklyaként használva bevilágították a teret. Vagy amikor belelőttek a tömegbe és a tömeg szinte egy emberként sikoltotta, hogy "Gyilkosok!". Vagy amikor Nagy Imre elmondta a híressé vált rádióbeszédét, ami így fejeződik be: "Csapataink harcban állnak, a Kormány a helyén van! Ezt közlöm az ország népével és a világ közvéleményével."
Amikor elkezdtem tanulni, még nem tudtam, hogy több verzióban is létezi. Az első talán ez lehetett: http://www.irodalmijelen.hu/?q=node/1725 (1950). Ez 4 soros versszakokból áll, pontosan 50 darabból. Tanulása közben eljutottam egy versszakig, amit nem értettem:
nemcsak a telefondrót
közt vergődő Laokoon-mód:
vonat, repülő, sínpár,
gúzsbog, kötélszár,
És itt végtelen gondolati hurokba kerültem. Egyszerűen nem sikerült megfejtenem a szöveget. Valami nyomdahibára gyanakodtam, ezért elkezdtem tovább keresni.Végül is megtaláltam a talán leghíresebb verziót (http://www.mek.iif.hu/porta/szint/human/szepirod/magyar/illyes/zsarnok.hun). Ezt 1956. nov. 2-án diktálta telefonon keresztül az Irodalmi Újságnak fejből. 47 versszakból áll, amelyek közül van 2 darab 2 soros és egy darab 3 soros csonka versszak is.
Találtam egy elég részletes elemzést is: http://www.c3.hu/~iris/02-2/zsarnok.htm.
Nagyon jó a vers!
+jegyzések