Ennek is eljött hát az ideje. A Thosiba laptop-omra eredetileg feltett Debian Linux nagyon jól működött, de a lakás infrastruktúrájában beállt változás szükségessé tette, hogy a Squeezy verziójú debiánt a legújabb, Wheezy verzióra frissítsem.
Történt ugyanis, hogy közel 20 éves Grundig televíziónk beadta a kulcsot. Sajnos a megjavíttatása teljesen ésszerűtlen lett volna (elkezdett remegni a kép és a hangszóró is truttyogott már. Úgy saccíroztam, hogy a javíttatása többe került volna, mint amennyit a készülék ér), ezért egy új LED-es TV-t vettünk. Ez persze már a PC-ről is tudna filmet lejátszani (HDMI-n, ethernet-en és WiFi-n keresztül is). Ehhez a Rygel Linux-os csomagot találtam, ami viszont a stabil Squeezy csomagban csak nagyon régi verzióban van csak meg (0.7.x). Az a verzió viszont nem tudja a feliratokat kezelni (csak 0.17.7-től van benne). Először megpróbáltam forráskódból fordítani egy újabb verziót (0.22.1), de egy rahedli könyvtárra azt mondta, hogy újabb köll neki. Azokat is elkezdtem frissítgetni, de azok további könyvtárakat jeleztek elavultnak. Néhány kísérlet után feladtam és inkább az oprendszer ápgréd mellett döntöttem.
Némi guglizás után találtam egy linket, ahol elég részletesen le vagyon írva, hogy mit is kell tenni. Megpróbáltam követni, de már az elején sikerült lyukra futnom. Az apt-get(8) konfigurációs file-jába (/etc/apt/sources.list) írandó szöveget nem sikerült helyesen leközölnie a szerzőnek. Ezt javítandó kiírom, hogy végül is nekem mi működött.
deb http://ftp.us.debian.org/debian/ wheezy main contrib non-free
deb-src http://ftp.us.debian.org/debian/ wheezy main contrib non-free
deb http://ftp.us.debian.org/debian/ wheezy-updates main contrib non-free
#deb http://ftp.us.debian.org/debian-security/ wheezy/updates main contrib non-free
deb http://security.debian.org/ wheezy/updates main contrib non-free
Az utána következő lépések már jól le voltak írva. Csak azt nem jelezte senki, hogy vagy 6-8 órát tart az egész. Végül éjszakára hagytam futni. Persze reggel egy konfigurációs ablakban állt. Így további pár órát elketyegett még reggel is.
Az eredeti verzió rendszer információja az alábbi volt (uname -a):
Linux Name 2.6.32-5-686 #1 SMP Mon Sep 23 23:00:18 UTC 2013 i686 GNU/Linux
A frissítés után pedig ez lett:
Linux Name 3.2.0-4-686-pae #1 SMP Debian 3.2.54-2 i686 GNU/Linux
Eredetileg gnome-ot raktam fel grafikus felületnek. Idő közben abból is sok fejlesztés jött ki. Gondoltam felrakok egy gdm3-at. Nem volt jó ötlet. Ebben a verzióban sajnos nem lehet függőlegesre állítani a systray (vagy minek hívják). A laptop 1366 x 768-as felbontású, ezért a képernyő tetejéről nagyon szoktak hiányozni a pixelek. Megpróbáltam downgrade-elni gdm-re, de némi kísérletezés után sem sikerült. Próbálkoztam mindenféle egyéb grafikus felülettel, de a legtöbb nagyon gázos volt. Végül is KDE-re váltottam. Az elég jónak tűnik és végre a systray is függőlegesbe állítható. Némi bénázás után sikerült shortcut gombokat kirakni a systray-re. Még azt is sikerült beállítani, hogy a W7 alatt megszokott Win+Up, Win+Shift+Up, Win+Down is a megszokott módon működjön.
Egy nagy gondom volt vele. Néha piszok lassú lett! A top(1) közreműködésével megnéztem, hogy mi zabálja meg az erőforrásokat. A gugli azt mondta, hogy a file indexelő cuccok miatt van. A systray-be kirakott CPU terheltséget jelző grafikonok az összes CPU magon azt mutatták, hogy 100%-ra ki van hajtva a gép. Nem jó jel. Végül kikonfiguráltam a System Settings / Desktop Search / Enable Nepomuk Semantic Search-ot. Ettől máris leesett a terheltség. Persze nem tökéletes. Elindulás után az első Alt+Tab majd 10 másodpercet is vár, amíg végre sikerül task-ot váltania, de a többi task váltás már zökkenőmentesen megy.
Nem ment a jól megszokott görgető sáv szimuláció. A tapipad jobb szélét, illetve alját húzogatva lehetett görgetni, illetve a tapipadra bökve nem csinált úgy, mintha jobbklattyoltam volna. Ez nagyon kényelmetlen volt. Ehhez fel kellett tenni egy csomagot (talán ezt a csomagot kellett feltenni: server-xorg-input-synaptics). Ennek hatására a System Settings / Input Devices alatt megjelent a Touch Pad beállítási lehetőség! Hurrá!
Még egy dolog maradt hátra. Eredetileg 32 bits Linux-ot tettem fel. De a CPU 64 bites. Megnéztem hát, hogyan lehet egy üzemelő oprendszert 64 bitesíteni. Sajnos a gugli szerint nincs királyi út. Nincs egyetlen eszköz, amit megfuttatva minden szükséges dolgot magától átállítana. Végül is találtam link-eket (link1, link2). Csak az első lépéseket tettem meg, azaz most már a kernel 64 bites, de a rajta futó összes alkalmazás maradt 32 bites.
Az "uname -a" eredménye:
Linux Donina 3.2.0-4-amd64 #1 SMP Debian 3.2.57-3 x86_64 GNU/Linux
Talán egyszer nekidurálom magam és a többit is felhúzom 64 bitre.
És a végére hagytam a csattanót. Az egészet azért kezdtem el, mert a Rygel verziója nem volt megfelelő. Upgrade után a verzió 0.14.3, amiben még mindig nincs benne a felirat! Basszus! :( Megpróbáltam forrásból feltenni de még mindig van pár könyvtár, amit réginek vél, illetve annak ellenére, hogy a csomag fent van, nem létezőnek látja őket. Úgy látszik további kézimunkára van szükség...
Duplázódjunk minden nap!
+jegyzések