asus.com, mobilarena.hu, mobilarena.hu/forum
Kis homárfaktoros háttértörténettel kezdenék, mert talán nem tanulság nélküli. Úgy hozta a sors, hogy választhattam magamnak egy tablet-et kincstári pénzen. Először a gyerekekre gondolva olyat szerettem volna, amihez van stílus (cerka?) is. Némi keresgélés után rátaláltam a Samsung Galaxy Note 10.1-re. Elvileg lehet belőle 16, 32 és 64 GB-os verziót is venni. Mivel az alap rendszer kapásból elvisz uszkve 8 GB-ot, ezért az alapnál nagyobbat szerettem volna. Keresgéltem a neccen és nem találtam a 16 GB-osnál nagyobbat. Bután azt gondoltam, hogy majd a Samsung ügyfélszolgálat útba tud irányítani. De hatalmasat tévedtem. Csak annyit mondtak csak, hogy szerintük hol lehet venni, de nem néztek utána. Elmentem egy márkaboltba is, mert azt mondták a telefonilag, hogy van 16 GB-osnál nagyobb is. De amikor odamentem, kiderült, hogy nincs. Végighívtam az összes üzletet, de mindenhol csak a legkisebb volt. Írtam a német Samsungnak. Ők az osztrákokhoz irányítottak. Az osztrákok a szokásos marketing bullshittel jöttek, hogy mennyire fontos az ügyfelek elégedettsége. De végül is csak annyit közöltek, hogy hívjam fel a forgalmazókat és még listát sem adtak róluk. Elegem lett belőlük. Eddig egy tablet-et és TV-t buktak. De azt hiszem, hogy most jönnek a telefonok is.
Kézhez vettem a kütyüt. Az első benyomásaim nagyon jók voltak. Azután a hétvégén használtam (főleg pdf-et olvastam) is és sokkal vegyesebbek az érzéseim. Kicsit meglepő, hogy két firmware update is van, mert a tabletnek és a billentyűzetnek külön csomagban jön az áldás. Nem egészen értem, hogy miért kell ilyen sűrűn upgrade-et kiadni. Bár amióta új TV-m van, már nem is annyira meglepő.
Ami jó
- Szép. Jó anyagokból van. 32 GB-ból kb 24 szabad, de ebben már a telefonomra feltöltött app-ok letöltése is benne van (azt mondtam, hogy frissítse a google nyilvántartása szerinti app-okat).
- A billentyű teljes magyar. Jó érzés gépelni rajta. Szinte mindent el lehet billentyűről intézni. Tapipad elég jó és 3 gombos egérként használható.
- A billentyűzet tetején jók a shortcut-gombok (17 db). Sőt a space-től balra van egy home és egy keresés gomb is. Kényelmes a böngésző használatakor. 2 db Fn gomb van, hogy a nyilakhoz ne kelljen 2 kéz (a nyilakon van a Home/End PgUp/PgDn).
- A jegyzetelő app nagy jó. Gépelni lehet a szöveget és ha olyan valami van, amit nem tudok begépelni, akkor felírhatom a képernyőre és beszúrja a gépelt szövegbe.
- Tényleg nagyon sokáig megy a billentyűzettel együtt.
- Véletlenül leltem a Chromcast-ra. Tecső-n kiválasztok egy filmet és lejátszása TV-n. Nohát, nohát.
- Van Miracast is, azaz a tableten látható képet ki lehet adni TV-re.
- A billentyűzeten van teljes SD kártya slot és normal USB csatlakozó, a tableten csak mikro-SD és mikro-USB port van. De van valami HDMI csatlakozó is, de azt még nem próbáltam.
Kis problémák
- A billentyűvel egy kicsit lötyög. Nem egy határozott pontba áll be.
- Nincs billentyű világítás, így sötétben a tabletet kicsit le kell fordítani hogy lássuk a gombokat.
- A MyLibrary alkalmazásban iBook-hoz hasonlóan csak jobbra-balra lehet lapozni, de nem lehet folytatólagosan látni az oldalakat (fel-le). Ezt az Adobe Reader megoldja. De egyikben sem lehet fényerőt váltani. Ezt lehetne a felülről lehúzható panelben, de ezek az alkalmazások letiltják a lehúzgálást. MyBook-ban nem látszik az oldalszám. Az oldalakat lehet mozgatni a képernyőn és billentyűzetről is. Acrobat Reader a lenyílra nagyon keveset mozog, a PgDn meg nincs implementálva. Miért??? De két ujjal matatva a tapipad-on lehet vonszolni a szöveget (vagy egy ujjal + egérgomb).
- Nem találtam olyan lehetőséget, hogy az appokat könyvtárakba rendezzem. A lányom teleszórta programokkal és most nem találok meg semmit. A kezdő képernyőre meg nem akarok mindent kirakni.
Nagy problémák
- Kezdetben nagyon gáz volt, hogy naponta többször is összeomlott. Acrobat Reader és a YouTube úgy ki tudja akasztani, hogy újra indul. 2 nap alatt ötször szállt el így. A többszöri firmware updgrade után a totális lehalások száma csökkenni látszik.
- Hiába dugom össze a billtyűvel a tablet-et, néha a tablet nem érzékeli. Érdekes, mert csak a billentyű nem megy, de az töltés igen. Ha meg lehúzom, akkor sokszor nem tűnik el a billentyűzet aksijának töltöttség kijelzése.
- A saját böngészőjéből rendszeresen kilép, ha billentyűzetet használok. Mintha nem tudná lekezelni a túl sok lenyíl lenyomását. Pár oldal nem jelenik meg jól (pl. a feleségem a Facebook-ra panaszkodik). Ezeket az oldalakat érdemes saját browser helyett Chrom-ban megnézni. A Chrom alap felszereltség. Minek csináltak sajátot pluszban?
- Ha a tapipad-et használok, akkor néha megáll a kurzor, olykor meg ugrik egyet. Esetenként kilép az app-ból, mert ahol leakadt az kurzor oda kattint még egyet post event (sic!). Lehet újraindítani az appot. Nagyon zavaró volt.
- Eléggé fel tud melegedni. Nem kellene, mert a pdf olvasgatás, borzolgatás nem hajtja szét a procikat.
- Sokszor nem lehet bekapcsolni. Ilyenkor hosszan kell nyomni a bekapcs gombot és végigvárni a teljes boot processzust.
- Sok firmware update volt (legalább 5) és az egyiknél úgy lefagyott, hogy teljesen reszetelni kellett. Installálhattam mindent újra.
Egy fejlesztési lehetőség
- Egy kollégámnak egyből az jutott eszébe, hogy miért nincs blue-tooth a billentyűzetben? Piszok kényelmes lenne! Legalább az USB-jére lehetne egy bluetooth-os apparátot csatlakoztatni.
- A Thosiba laptop-om tapipadjának szélén matatva lehet a scroll-bart huzigatni. Ez jól jönne itt is. Bár a kétujjas görgetés is jó megoldás.
Találtam egy jó kis összehasonlítást is a Samsung Galaxy Note 10.1 2014-es verziója és az ASUS Transformer Pad között.
Egyelőre ennyit.
Gépeljünk minden nap!
+jegyzések