színes, magyar színházi felvétel, 125 perc, 2009
http://port.hu/pls/fi/films.film_page?i_film_id=109136
Duna Televízió, 2010. 03. 31. 23:05
Ne tévedjünk el! Ez a Strauss a Zarathustrás, nem a Denevéres! Egy súlycsoporttal feljebb! Nem könnyen dúdolható zengzemény. És persze szeretjük az üstdobot. Kicsit operettes... És full német... Viszont Ariadné a gombolyagos lányka. Csak hát ez már az utóélet a Theseus-szal töltött mézeshetek elmúltval...
Az első felvonás a szokásos előadás az előadásban felépítés. Újgazdag emberünk rendel két előadást, de nem úgy szeretné előadatni, ahogy azt a szerzők kitalálták. (De útáljuk azt, aki a pénzéért beleszólást szerete, hogy mit kap. Pfuj!) Amíg a két szerző azon veszekszik, hogy kinek a darabját mutassák be elébb, a megrendelő két darabot egyszerre szeretne látni. Kérdés, hogyan tudják megoldani ezt a művészek. És persze a szereplők is elkezdenek lobbizni, hogy nem az ő részüket húzzák meg. Gondok akadnak a szerepek értelmezésében is. A szerző hősszerelmest szeretne, a táncos meg kissé ledéren fogja meg szerepét. Mi lesz ebből...?
Kicsit furcsa, hogy a szerző szerepe nadrágszerep és a főszereplő táncosnő egy hosszú, forrú csókot vált vele. Hmmm... És persze a szerző beleszeret. Szadoma és Gonorrhea... Vagy valami ilyesmi. A darab nagyon modernizált. Coca-cola automaták, bőrszerkók. De hát mindig lesznek újgazdag mecénások és végig sértett széplelkek. Csak tudnám, hogy miért kellett a helyi Hyppolitot tolószékbe ültetni? Furcsa punkokat látani egy operában.
Szünet után persze jön az áthangszerelt darab megtekintése. Szegény, őrült Ariadné küzd egy kórházi ágyon. A táncosok meg próbálnak intravénásan jókedvet önteni bele. Nem nagyon sikerül. Közben, viccből még meg is erőszakolják. Végül megjelenik az éppen aktuális isten, akivel jól egymásba szeretnek. Közben három ápolónő adja a háttérkórust.
Ezt részt nagyon nem értettem. Nagy világfájdalom az egész. És vajh hogyan lesz Ariadnéból, akinek Naxos az ideiglenes lakhelye, Kirké, aki a jónevű Aeaea szigetére van bejelentve? Na jó, közben egy kicsit nem figyeltem, mert nem könnyen hallgatható darab és nem igazán követhető a történet. Minden esetre a szerelem győzedelmeskedik és meglesz a hepi end! És ez a lényeg! A közönség pedig örül, hogy vége van.
Naxosról egy picit többet >itt< olvashatunk. De hogy Ariadné miért került oda, azt nem az operából, hanem az előbb említett wikipedia bejegyzésben tudhatjuk meg (itt). Az operáról picit többet itt olvashatunk.
Szerezzünk darabokat minden nap!
+jegyzések